Jakie są różnice między kredytem konsumpcyjnym a konsumenckim?
Choć oba pojęcia brzmią podobnie, a czasem nawet są używane zamiennie, to w rzeczywistości stanowią one dwa różne rodzaje kredytu. Co więcej, na pierwszy rzut oka sama oferta również może wydawać się równoznaczna, w istocie jednak istnieją różnice, które znacznie oddzielają podane terminy. Niewiele osób ma świadomość, że tak jest, w związku z czym pragniemy przybliżyć informacje, podając definicje, jak i również wymieniając podstawowe różnice między kredytem konsumpcyjnym a konsumenckim.
Czym charakteryzuje się kredyt konsumencki?
Dokładna definicja została opisana w ustawie o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku. Kredyt konsumencki oznacza umowę, która może być zawierana jedynie przez osoby fizyczne w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą czy zawodową. Określona jest również dokładna wartość, która nie może zostać przekroczona - 255 550 zł lub równowartość tej sumy w walucie obcej. Warto też dodać, że kredyt konsumencki ma szerokie znaczenie, ponieważ obejmuje:
- umowę o kredyt,
- umowę pożyczki,
- umowę o kredyt odnawialny,
- umowę o kredyt, w której kredytodawca zaciąga zobowiązanie wobec osoby trzeciej,
- umowę o odroczeniu konsumentowi terminu spełnienia świadczenia pieniężnego.
Co oznacza kredyt konsumpcyjny?
Przy kredycie konsumpcyjnym jest o wiele mniej kwestii formalnych. Przede wszystkim cel jego zaciągnięcia nie jest istotny, natomiast wszelkie warunki są ustalane indywidualnie oraz zależą od polityki wewnętrznej danego banku. Przy tym należy podkreślić, że kredyt konsumpcyjny odnosi się do kredytów udzielanych wyłącznie przez instytucje bankowe. Kredyt wypłacany jest gotówkowo lub bezgotówkowo.
Występujące różnice
Główną różnicą, która występuje pomiędzy omawianymi formami kredytu, jest fakt, że tylko jeden z nich jest uregulowany prawnie - mowa naturalnie o kredycie konsumenckim. Przez brak regulacji kredyt konsumpcyjny nie zawiera podanej kwoty, która nie może zostać przekroczona. Choć w obu sytuacjach kredyt może być udzielany na te same cele, to w drugim przypadku rodzaj „konsumpcji” Klienta nie musi być dookreślony.
Inną kwestią są zasady udzielania kredytu. Pod tym względem niewielki kredyt konsumpcyjny jest mniej skomplikowany od kredytu konsumenckiego, bowiem nie wymaga przeprowadzenia poszerzonej weryfikacji zdolności kredytowej. W tym przypadku należy jednak pamiętać, że wszelkie warunki dotyczące spłaty są ustalane w sposób indywidualny. Z uwagi na to, przed podjęciem decyzji warto zgłosić się do doradztwa kredytowego, które dokładnie przeanalizuje opłacalność danej oferty, jak i poda inne możliwe opcje.
Na co zwracać uwagę wybierając kredyt gotówkowy? Przeczytaj na naszym blogu